Certyfikaty i warranty na przykładzie popularnych spółek

W nowym programie emitowanym na antenie Telewizji Biznesowej, o nazwie “certyfikaty Raiffeisen w praktyce”, Marcin Podlacki oraz Anna Kujawska – CEE Country Manager w Raiffeisen Bank International AG omawiają szczegółowo certyfikaty inwestycyjne Raiffeisen dostępne do handlu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Program skupia się na konkretnych instrumentach inwestycyjnych, takich jak certyfikaty bez dźwigni i z dźwignią finansową, oraz ich praktycznym wykorzystaniu w różnych sytuacjach rynkowych.

W trzecim odcinku programu prowadzący podzielili się swoimi rolami. Marcin Podlacki analizuje każdą konkretną spółkę, zaczynając od przedstawienia najważniejszych wydarzeń, które wpłynęły na ruchy na kursie akcji; a w kolejnym kroku Anna Kujawska pokazuje, jak można było rozegrać dany ruch, wykorzystując wybrany instrument z oferty Raiffeisen.

W programie pojawia się pięć popularnych spółek z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, które w ostatnim czasie rozgrzewają rynek i inwestorów. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Analiza akcji spółki CD Projekt

Marcin Podlacki wskazał, że pomiędzy 21 a 28 stycznia akcje spółki CD Projekt zmagały się z korektą po bardzo dynamicznym ruchu wzrostowym. Doszło do cofnięcia z poziomu 221 złotych do okolic 203 PLN.

Anna Kujawska zwróciła zaś uwagę, że “ten ruch spadkowy można było rozegrać za pomocą Certyfikatu Faktor Short CD Projekt ze stałą dźwignią finansową -4. Certyfikaty Faktor z dźwignią przeznaczone są bowiem do inwestycji krótkoterminowych w jasnym, silnym trendzie”.

Wykorzystując wspomniany certyfikat inwestorzy mogli w opisywanym okresie wygenerować stopę zwrotu rzędu aż 41%, choć cena akcji spółki CD Projekt zanotowała spadek rzędu 8%.

Analiza akcji grupy Orlen

Marcin Podlacki poinformował, że “pomiędzy 2 a 21 stycznia na akcjach grupy Orlen doszło do odbicia, skutkującego wzrostem rzędu 11%. Stało się to po zakomunikowaniu przez spółkę strategii finansowej na 2025 rok. Następnie akcje Orlenu zatrzymały się w wąskim kanale konsolidacyjnym, w rejonie 52 złotych”.

Anna Kujawska zaznaczyła natomiast, że “ten ruch wzrostowy można było rozegrać za pomocą Certyfikatu Factor Long Orlen ze stałą dźwignią finansową 4. Wykorzystując go inwestorzy mogli w opisywanym okresie wygenerować zysk na poziomie 39%”.

Anna Kujawska dodała przy tym, że do rozgrywania aktualnej konsolidacji na akcjach Orlenu można wykorzystać Warranty put i call na PKN Orlen z terminem wygasania na czerwiec 2025 roku – w zależności od tego, jaki mamy pogląd na rynek.

Jeśli zakładany przez nas scenariusz się zrealizuje, to otwarcie takiej pozycji pozwoli nam na mocne zlewarowanie tego ruchu cenowego.

Analiza akcji spółki XTB S.A

Marcin Podlacki oznajmił, że pomiędzy 18 grudnia a 9 stycznia na akcjach spółki XTB mieliśmy do czynienia z silnym wzrostem.

Anna Kujawska podkreśliła natomiast, że “w zyskownym rozegraniu tego ruchu można było wykorzystać Warranty Call X Trade Brokers Dom Maklerski S.A. – na przykład Warrant Call z datą wygaśnięcia na marzec 2025 roku i poziomem strike 70 złotych. W momencie jego zakupu (18 grudnia) cena akcji wynosiła zaś 67 PLN”.

Następnie optymalną strategią była tutaj sprzedaż Warrantu przy cenie akcji na poziomie 75 złotych. Stopa zwrotu z takiej transakcji wyniosła aż 59%, podczas gdy akcje XTB wzrosły w tym czasie o 13%.

Analiza akcji spółki PZU S.A.

Marcin Podlacki oświadczył, że “pomiędzy 2 a 28 stycznia na akcjach spółki PZU mieliśmy do czynienia ze spektakularną falą ruchu wzrostowego, a kurs znalazł się blisko historycznego szczytu. Fala ta nastąpiła po publikacji strategii spółki”.

Anna Kujawska wyjawiła zaś, że “ten ruch wzrostowy można było rozegrać za pomocą Certyfikatu Factor Long PZU S.A. ze stałą dźwignią finansową 5. Wykorzystując go inwestorzy mogli w opisywanym okresie wygenerować stopę zwrotu rzędu aż 48%, choć cena akcji spółki PZU zanotowała wzrost na poziomie 10%”.

Analiza akcji spółki Żabka S.A.

Marcin Podlacki wskazał, że początek 2025 roku na akcjach spółki Żabka przynosi wzrosty, pokonanie historycznego szczytu i atak na poziom 25 złotych. Ruch ten odbywał się pomiędzy 2 a 20 stycznia. Warto przy tym dodać, że spółka w ostatnim raporcie zaprezentowała dobre wyniki finansowe i pozytywne perspektywy rozwoju”.

Anna Kujawska zwróciła z kolei uwagę, że “w zyskownym rozegraniu tego ruchu wzrostowego można było wykorzystać Warranty Call Żabka Group S.A. – na przykład Warrant Call z datą wygaśnięcia na marzec 2025 roku i poziomem strike 22 złotych. W momencie jego zakupu (2 stycznia) cena akcji wynosiła natomiast 19,20 PLN”.

Następnie dobrą strategią (jeśli nie uważamy, że cena akcji Żabki będzie nadal rosła) mogła był tutaj sprzedaż Warrantu 17 stycznia, przy cenie akcji na poziomie 23,99 PLN. Stopa zwrotu z takiej transakcji wyniosła aż 294%, podczas gdy akcje Żabki wzrosły w tym czasie o 25%.

Zobacz więcej

Polecamy

Stracili oszczędności życia - Kawa z Agentem

Afera! Deweloper nie oddaje mieszkań ani pieniędzy

0
Emitowana na antenie Telewizji Biznesowej audycja “Kawa z Agentem” prowadzona przez Piotra Ochnio - CEO Profesjonalne Finanse, to skoncentrowane spojrzenie na rynek nieruchomości. Ekspert,...
Inwestycje w Ukrainie czy w Ukrainę? - Okiem EKSPERTA

Inwestowanie w Ukrainie – Okiem EKSPERTA

0
Jacek Chwedoruk, Dyrektor Zarządzający Rothschild & Co omawia szanse związane z inwestycjami u naszych wschodnich sąsiadów. Jak inwestować w Ukrainie? Co z ryzykiem, embargiem...
Co planuje Fed na 2025 rok? - Przegląd Rynków z Darkiem Dargo

Prognozy na 2025 rok: Co z rynkami po decyzji Fed?

0
W najnowszym odcinku “Przeglądu Rynków”, Dariusz Dargo, redaktor Telewizji Biznesowej, przedstawia prognozy dla rynków finansowych na 2025 rok. Jaki wpływ na przyszłe ruchy na...