Emitowany na antenie Telewizji Biznesowej program „Rynki na papierze” to cotygodniowy przegląd prasy papierowej. Prowadzący Ludwik Sobolewski oraz Jan Szpetulski-Łazarowicz przedstawiają najciekawsze i najważniejsze bieżące informacje ze świata biznesu i finansów.
W najnowszym odcinku programu omówione zostały między innymi takie tematy, jak spółki biotechnologiczne obecne na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie czy wyniki wyborów do Zgromadzenia Narodowego we Francji. Oto, czego się dowiedzieliśmy:
Celon Pharma zaiskrzyła – akcje spółki rosną w siłę!
Akcje spółki Celon Pharma w ciągu zaledwie kilku dni podrożały o 50%. W efekcie, cztery największe spółki biotechnologiczne notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie – Selvita, Synektik, Ryvu Therapeutics i Celon Pharma mają kapitalizację przekraczającą 1 miliard złotych.
Z kolei kurs spółki Nanogroup, która zajmuje się perfuzją organów (przedłużaniem czasu, w którym organy mogą być przeszczepiane) w ciągu ostatnich kilku tygodni wzrósł niemal o 100%.
Ponadto, zdaniem ekspertów, coraz więcej pozytywnych informacji związanych z kolejnymi etapami badań klinicznych będzie się pojawiać. Z tego powodu polski sektor biotechnologiczny i medtechowy jest teraz z całą pewnością godny uwagi.
Dywidendowe spółki nokautują rynek!
Indeks WIG cały czas znajduje się w długoterminowym trendzie wzrostowym. Obecnie jego kurs zbliża się do majowych historycznych maksimów. Warto zwrócić uwagę, że wyjątkowo dobrze radziły sobie w ostatnim kwartale spółki dywidendowe.
Czy Macron będzie w stanie utrzymać swoją pozycję polityczną po wynikach wyborów parlamentarnych?
Po wyborach do Zgromadzenia Narodowego we Francji Emmanuel Macron zachował pewne minimum wpływów w bardzo rozdrobnionym parlamencie.
Wybory jednak wygrał skrajnie lewicowy Nowy Front Ludowy, którego przywódcą jest Jean-Luc Mélenchon. Na tę partię, według ekspertów, głosują dwie kategorie wyborców – sfrustrowani mieszkańcy przedmieść, będące kolejnymi pokoleniami muzułmanów; oraz skrajnie lewicowi intelektualiści.
Porównanie sytuacji politycznej we Francji i Wielkiej Brytanii po ostatnich wyborach
Ludwik Sobolewski zwrócił uwagę, że “zarówno Rishi Sunak w Wielkiej Brytanii, jak i Emmanuel Macron we Francji ponieśli całkowitą klęskę, zwołując przedterminowe wybory parlamentarne, gdyż w obu przypadkach stracili oni władzę”.
Jan Szpetulski-Łazarowicz jest jednak zdania, że w drugiej turze wyborów do Zgromadzenia Narodowego Emmanuel Macron osiągnął swój cel. Po prostu w trakcie kampanii zmienił on swoje podejście i jego podstawowym zamiarem nie była już wygrana w wyborach, lecz uniemożliwienie zwyciężenia Marine Le Pen.