Branża deweloperska pod lupą! Analiza i prognozy dla rynku nieruchomości

W 66. odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu “RTG Nieruchomości” Michał Ławiński – business development manager w Osady Poli oraz Paweł Preisner – deweloper z ponad 23-letnim stażem, rozmawiają o kondycji branży deweloperskiej oraz o tym, w którym kierunku zmierza ten rynek. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Kim jest i czym się zajmuje Paweł Preisner?

Paweł Preisner zajmuje się inwestycjami deweloperskimi. Przez 23 lata swojej kariery na tym rynku realizował on dosyć pokaźne inwestycje, łącznie oddał do użytku ponad 1100 mieszkań, galerię handlową, dwa pasaże handlowe, hotele, akademiki czy wioskę wakacyjną.

Ponadto, Paweł Preisner prowadzi również szkolenia z branży deweloperskiej i inwestowania w nieruchomości. W skład tej edukacji wchodzi nawet organizowana przez niego Akademia Dewelopera – taki kurs trwa 9 miesięcy.

Jakie zmiany zaszły w branży deweloperskiej oraz na rynku nieruchomości w ciągu ostatnich dwóch lat?

Najmocniej na branżę deweloperską w ostatnich dwóch latach wpłynęły ostatnie wybory parlamentarne. Rząd i samorządy wstrzymywał bowiem wiele decyzji dotyczących deweloperów.

Ogromnie na rynek nieruchomości wpłynął również “Bezpieczny Kredyt 2 procent”. Doprowadził on do dynamicznego wzrostu cen mieszkań i – co za tym idzie – marż deweloperów. Jednocześnie, ze względu na wybuch wojny na Ukrainie, deweloperzy wstrzymali wiele inwestycji, przez co podaż na rynku się wyraźnie zmniejszyła.

Następnie, po zakończeniu “Bezpiecznego Kredytu 2 procent”, popyt na rynku nieruchomości znów zmalał. Klienci i deweloperzy czekają obecnie na kolejny rządowy program dopłat do kredytów.

Jak koniec “Bezpiecznego Kredytu 2%” wpłynął na ceny mieszkań?

Paweł Preisner zaznaczył, że “Bezpieczny Kredyt 2 procent” doprowadził do skokowego wzrostu cen mieszkań. Nie należy jednak liczyć na to, że teraz te ceny spadną, gdyż podaż na rynku jest bardzo niska, deweloperzy absolutnie więc nie będą obniżać cen – zwłaszcza, że już wkrótce ma ruszyć kolejny rządowy program dopłat do kredytów.

Czy warto teraz zostać deweloperem?

Zdaniem Pawła Preisnera “deweloperka niesie tak dużą ilość ryzyk, problemów i błędów, które można popełnić, że bez pozyskania kompleksowej wiedzy i przejścia odpowiedniego szkolenia, ludzie nie powinni się za nią zabierać”.

Paweł Preisner podkreślił, że trzy lata temu deweloperka była bardzo modna. Co więcej, do tej pory tylko zyskała ona na popularności. Według Pawła Preisnera “na rynku jest dziś miejsce na nowych deweloperów, to przestrzeń, którą można zagospodarować, gdyż daje ona fajne wyniki finansowe. Tego biznesu trzeba jednak się nauczyć”.

Czy flipowanie nieruchomości to opłacalny biznes w 2024 roku?

Paweł Preisner uważa, że “flipowanie nieruchomości było, jest i będzie dobrym biznesem – nowe przepisy podatkowe tego nie zmienią. Na dodatek flipperzy sprawiają, że stare, zaniedbane nieruchomości są lepsze, ładniejsze i spełniają oczekiwania mieszkalne”.

Paweł Preisner zwrócił również uwagę, że podobnie jak dziś flipperów wcześniej traktowano deweloperów i ich biznes.

Budowa domów bez pozwolenia – co zmieniło się w prawie budowlanym?

Paweł Preisner stwierdził, że budowa domków letniskowych i innych budynków rekreacji indywidualnej bez pozwolenia to pozytywna zmiana w prawie budowlanym, ten przepis jest korzystny dla każdej ze stron.

Więcej problemów budzi budowa domów jednorodzinnych bez pozwolenia, gdyż wiele osób w ten sposób błędnie uzyskuje prawo do budowy i następnie nie radzi sobie z postawieniem domu według pierwotnego planu.

Wioski wakacyjne – jak wybudować i ile można zarobić?

Paweł Preisner wyjaśnił, że wioska wakacyjna polegała na tym, że wybudował on zespół 32 budynków letniskowych, które w części sprzedał inwestorom i podpisał umowy na zarządzanie w zakresie wynajmu krótkoterminowego.

Paweł Preisner wytłumaczył, że biznes ten wymaga bardzo dużej dokumentacji. Problemy tutaj często rodzi temat gruntu i jego przekształcenia. Często trudno jest uzyskać również decyzję o warunkach zabudowy od gminy.

Zdaniem Pawła Preisnera “kluczem do sukcesu jest tutaj “wygenerowanie atrakcji wewnętrznych i wykorzystanie zewnętrznych. Wewnętrznymi atrakcjami może być strefa basenów, wypoczynku czy gier i zabaw; zaś zewnętrznymi – parki krajobrazowe, jeziora, rzeki, góry czy stoki narciarskie”.

Następnie należy rozpocząć proces komercjalizowania tego przedsięwzięcia przez pryzmat generowania wyników dla inwestorów. W praktyce biznes ten – w przeciwieństwie do biznesu mieszkaniowego – wymaga aktywnego prowadzenia, ale potrafi on zapewnić duże zyski i ma niższy próg wejścia.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
7Levels

Wirtualna rzeczywistość to przyszłość. 7Levels S.A. wchodzi na rynek VR

0
Krzysztof Król, Wiceprezes Zarządu 7Levels S.A., w rozmowie z Markiem Klapą, redaktorem Telewizji Biznesowej, omawia tytuły opracowywane aktualnie przez studio i najnowsze plany wydawnicze,...