Robert Stachurski, CEO Gekko Photonics, w rozmowie z redaktorem naczelnym Telewizji Biznesowej, Tymoteuszem Nowakiem, omawia działanie innowacyjnego urządzenia fotonicznego, które jest tańsze i mniejsze od dotychczas dostępnych modeli. Jakie plany na rozwój ma Gekko Photonics? Przekonamy się poniżej:
Autorskie urządzenie fotoniczne z perspektywy Roberta Stachurskiego
Robert Stachurski wyjaśnił, że “urządzenie fotoniczne Gekko Photonics służy do kontroli jakości wszelkiej maści chemii – zarówno tej produkowanej w przemyśle czy używanej jako substrat w procesach przemysłowych, ale również odpadów z tego przemysłu, aby mniej zanieczyszczały one środowisko”.
Urządzenie to wykorzystuje kilka autorskich technologii Gekko Photonics. Główna zasada jego działania to Spektroskopia Ramana – jedna z najdokładniejszych metod analitycznych dostępnych na rynku.
Do tej pory urządzenie oparte o Spektroskopię Ramana zarezerwowana była widocznie dla dużych placówek naukowych, w Polsce w zasadzie w ogóle nie była ona wykorzystywana komercyjnie.
Gekko Photonics wyszło zatem z założenia, aby zmniejszyć ponad 100 razy koszt takiego urządzenia i wdrożyć go do przemysłu, aby było ono dostępne do szerokiego grona odbiorców.
CEO Gekko Photonics o cenie, gabarytach i zastosowaniu urządzenia
Robert Stachurski oświadczył, że “główny komponent tego urządzenia to około dwóch dłoni. Laboratoryjne urządzenie oparte o Spektroskopię Ramana było wielokrotnie większe od tego od Gekko Photonics. Jego koszt sięgał zaś kilku milionów euro. Na dodatek jego obsługa wymagała wykwalifikowanego personelu”.
Gekko Photonics wszystko uprościło, software firmy wykonuje cały ten proces za klienta i daje mu informację zwrotną. Na dodatek spółka zmniejszyła koszt tego urządzenia oraz jego utrzymania ponad 100 razy.
CEO Gekko Photonics oznajmił również, że “ostatnio prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego ogłosił, iż skieruje manifest do Unii Europejskiej oraz władz lokalnych, ponieważ europejska branża chemiczna jest w głębokim kryzysie, podczas gdy rynek chemii na świecie znacząco rośnie”.
Europejskie firmy nie mają zaś dziś narzędzi, aby dostosować się do nowych unijnych norm ekologicznych. Co gorsza, większość branży działa obecnie w trybie analogowym, co jest zarówno czasochłonne, jak i kosztochłonne.
Z pomocą tutaj przychodzi Gekko Photonics, które za pomocą swojego urządzenia pozwala na pozyskiwanie kluczowych danych laboratoryjnych w czasie rzeczywistym i to w sposób w sposób zautomatyzowany, dzięki czemu branża chemiczna może stać się bardziej atrakcyjna i konkurencyjna względem podmiotów spoza Europy.
Rewolucja w branży chemicznej okiem Roberta Stachurskiego
Robert Stachurski podkreślił, że “przez ostatnie 10 lat o połowę spadła produkcja chemii w Europie. Oznacza to, że biznes staje się coraz bardziej nieopłacalny, branża zaczyna zatem się buntować. Dziś drogi są jednak dwie – albo zamknąć biznes, albo ewoluować przy wykorzystaniu nowoczesnych systemów – takich jak ten od Gekko Photonics”.
Jakie są zastosowania technologii od Gekko Photonics?
Robert Stachurski wytłumaczył, że “technologia od Gekko Photonics oferuje funkcję weryfikacji dostawców, co skutkuje optymalizacją zakupu chemicznych substratów”.
Technologię spółki można także wykorzystywać w sferze mieszania – aby wszystkie substancje wchodzące w skład danego produktu były ze sobą mieszane odpowiednio długo, co pozwala uniknąć strat i precyzyjnie planować proces.
Technologia od Gekko Photonics ma również zastosowanie w kontroli jakości na liniach produkcyjnych – nawet na podajnikach taśmowych bezpośrednio każdego produktu. Dzięki temu na odpowiednio wczesnym etapie można zatrzymać produkcję i wprowadzić poprawki.
Robert Stachurski o planach rozwoju Gekko Photonics
Robert Stachurski poinformował, że “Gekko Photonics ukończyło swój pierwszy produkt już w czwartym kwartale ubiegłego roku. W tym momencie spółka jest już w trakcie 6 dużych komercjalizacji z polskimi i międzynarodowymi firmami chemicznymi. Gekko Photonics planuje do końca tego roku pomyślnie zakończyć co najmniej 6 dużych wdrożeń”.
Na przyszły rok spółka planuje natomiast pozyskiwać partnerów integracyjnych, którzy w imieniu Gekko Photonics będą wdrażać jej produkt do kolejnych fabryk poza granicami Polski. Umożliwi to skalowalność biznesu.
Spółka od samego początku celu z rynek całej Unii Europejskiej, a teraz już nawet zaczyna rozmowy z podmiotami z rynku amerykańskiego i japońskiego, gdyż w tych krajach technologia umożliwiająca przeprowadzanie laboratoryjnej kontroli jakości chemii w branży przemysłowej w czasie rzeczywistym także nie jest dostępna.
Aspiracją spółki jest zatem skalowanie na cały świat i działania z zakresu tej ekspansji są już przygotowywane. Ponadto, Gekko Photonics na początku przyszłego roku planuje debiut na rynku NewConnect oraz prowadzi rozmowy z wieloma inwestorami, aby wsparli oni rozwój spółki i jej ekspansję na kolejne rynki.
Co więcej, do końca przyszłego roku spółka planuje osiągnąć brake even point, dzięki czemu będzie w stanie sama się finansować.