Bez AI nie będzie hossy na giełdach amerykańskich? Analiza WIG20, Amazon, KGHM, PLN

W najnowszym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu “Artyści Rynków” dziennikarz ekonomiczny Jacek Brzeski oraz Łukasz Wardyn – dyrektor na Europę Wschodnią w CMC Markets przyglądają się aktualnej sytuacji na rynkach finansowych. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Analiza spółki Amazon

Łukasz Wardyn stwierdził, że “impuls wzrostowy dla akcji spółki Amazon, dzięki któremu kapitalizacja tego giganta przekroczyła 2 biliony dolarów, była publikacja wyników kwartalnych”.

Analityk dodał przy tym, że do znaczącego przyspieszenia wzrostu mimo wszystko nie doszło, na rynku wciąż nie mamy więc sygnału, że zaczęło być bardzo niebezpiecznie. Hossa wciąż powinna być zatem kontynuowana.

Łukasz Wardyn o inwestycji Volkswagena w spółkę Rivian

Volkswagen ogłosił zainwestowanie 5 miliardów dolarów w spółkę Rivian, która produkuje auta elektryczne w Stanach Zjednoczonych. Firmy mają współpracować w celu stworzenia nowych pojazdów w drugiej połowie aktualnej dekady.

Zgodnie z zapowiedziami zarządu Rivian pozyskana gotówka pozwoli firmie skupić się na rozwoju oraz wprowadzeniu do sprzedaży bardziej przystępnych cenowo modeli oraz optymalizacji marży.

Volkswagen w ramach umowy otrzyma dostęp do zaawansowanego i dopracowanego oprogramowania i systemu stosowanego w autach firmy Rivian. Tym samym umowa ta ma rozwiązać palący problem aut Volkswagena, którym jest nowy system inforozrywki.

W rezultacie kurs akcji spółki Rivian otworzył się w środę, 26 czerwca gigantyczną luką wzrostową. Co więcej, zdaniem Łukasza Wardyna, z technicznego punktu widzenia spółka ma potencjał do dalszych wzrostów. W przypadku Volkswagena inwestorzy nie zareagowali tak optymistycznie – akcje spółki zanotowały niewielki spadek.

Łukasz Wardyn zaznaczył, iż “nie ma żadnych wątpliwości, że umowa ta jest dobrą wiadomością dla spółki Rivian. Natomiast w przypadku Volkswagena dopiero w dłuższym terminie okaże się czy producent ten będzie w stanie wykorzystać technologicznie ten zakup”.

Analiza spółki Microstrategy

Łukasz Wardyn zwrócił uwagę, że kurs spółki Microstrategy jest przede wszystkim uzależniony od ceny Bitcoina. W efekcie, w ostatnim czasie akcje Microstrategy zachowują się dość spokojnie, chęci do ich sprzedaży wśród inwestorów brakuje. Gdy zaś korekta na rynku Bitcoina dobiegnie końca, spółka powinna powrócić do wzrostów.

Analiza indeksu WIG20

Hossa na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie wciąż trwa. Łukasz Wardyn zaznaczył, że “kluczowy w najbliższym czasie dla indeksu WIG20 może być poziom 2650 punktów. Jeśli zostanie on wybity, wzrosty powinny przyspieszyć”.

Co więcej, zdaniem analityka, rynek spodziewa się, że prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego w 2025 roku w Polsce będą rewidowane w górę. Mało tego, Łukasz Wardyn spodziewa się, że obniżki stóp procentowych NBP nadejdą szybciej niż za dwanaście miesięcy.

Analiza spółek KGHM i Orlen

Łukasz Wardyn zaznaczył, że “na akcjach KGHM doszło do wyjścia z trendu horyzontalnego. Ostatnie schłodzenie kontraktów na miedź doprowadziło jednak do powrotu kursu KGHM do tego trendu horyzontalnego. Była to jednak tylko korekta i KGHM nadal ma szansę na wzrosty, zwłaszcza że wyniki kwartalne spółki wykazały poprawę”.

Orlen cały czas jest zaś bardzo nisko wyceniany i zdaniem Łukasza Wardyna “zarządowi trudno będzie przekonać inwestorów, że spółka ma teraz bardziej komercyjne cele i nie będzie już wykorzystywana do kwestii politycznych”.

Pod kątem technicznym, według analityka, akcje Orlenu wyglądają jednak naprawdę obiecująco. Trend spadkowy został bowiem naruszony, później co prawda doszło do powrotu do niego, lecz nadal akcje mają dużą szansę by z niego wyjść górą, gdyż na wykresie mamy sekwencję coraz wyższych dołków.

Analiza indeksu WIG-Banki

Indeks WIG-Banki w ostatnim czasie odbił od istotnego poziomu wsparcia. W opinii Łukasza Wardyna niewykluczone, że indeks ten wszedł teraz w trend horyzontalny. Co więcej, otoczenie gospodarcze powinno wspierać banki, ponieważ analitycy są przekonani, że stopy procentowe będą przez dłuższy czas utrzymywane na niezmienionym poziomie.

Analiza par EUR/USD, USD/MXN i kursu złotego

Łukasz Wardyn podkreślił, że “inwestorzy cały czas mają nadzieję, że kurs euro spróbuje umacniać się do dolara, co oznaczałoby również dobry czas dla polskiego złotego. Polska waluta w ostatnim czasie odbija, przez co na wykresie indeksu PLN wyrysował się trend horyzontalny. Teraz czas na ruch w stronę ostatniego lokalnego maksimum”.

Na kursie dolara amerykańskiego względem meksykańskiego peso, po panicznym osłabieniu się MXN doszło do korekty, która doprowadziła do zejścia poniżej kluczowego dołka z ubiegłego roku. Z kolei w tym tygodniu peso znów traciło.

Zdaniem Łukasza Wardyna, inwestorzy powinni jednak powrócić do pozycji krótkich na parze USD/MXN, ponieważ inflacja w Meksyku jest pod kontrolą i ich relacja w stosunku do stóp procentowych jest bardzo korzystna. W efekcie, rynki wschodzące znów powinny zyskiwać, co także jest dobrą informacją dla złotego.

Zobacz więcej

Polecamy

Telewizja Biznesowa - AI

Polski biznes w erze AI: jak sztuczna inteligencja stymuluje innowacje?

0
W najnowszym odcinku programu "Biznes Focus" emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej, Cezary Andrzejczyk i Piotr Frankowski omawiali rozwój sztucznej inteligencji (AI) w biznesie. Od...
Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Debata - inwestor indywidualny się nie liczy. Serio?

Debata: Inwestor indywidualny się nie liczy?

0
W ramach Dnia Inwestora Indywidualnego, który odbył się podczas konferencji Invest Cuffs 2024 odbyła się debata ekspercka pod tytułem: “Inwestor indywidualny się nie liczy....