Asseco Poland opuszcza WIG20 i nie jest to smutna informacja

Artur Wiza, Wiceprezes Zarządu Asseco Poland w rozmowie z Tymoteuszem Nowakiem, redaktorem naczelnym Telewizji Biznesowej, podczas XXIV Konferencji Rynku Kapitałowego w Bukowinie Tatrzańskiej wyjaśnia, dlaczego wyjście z WIG20 nie jest dla spółki sytuacją rodzącą zagrożenia. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Asseco Poland wypada WIG20

Zdaniem Artura Wizy opuszczenie WIG20 przez Asseco Poland “to w ogóle nie jest smutna informacja. WIG20 to bowiem indeks nie tylko największych, ale i najbardziej płynnych firm. Mniejsza płynność Asseco Poland wynika zaś z tego, że akcjonariusze spółki są stabilni i nie chcą sprzedawać jej akcji”.

W efekcie, Artur Wiza zaznaczył, że opuszczenie WIG20 przez Asseco Poland “to efekt bardzo techniczny, który nie ma nic wspólnego z wynikami ani sytuacją spółki, która jest bardzo dobra”.

Artur Wiza podkreślił ponadto, że Asseco Poland już drugi raz opuszcza WIG20, więc pozostaje mu powiedzieć, że “Asseco Poland jeszcze tu wróci”.

Artur Wiza o płynności Asseco Poland

Aby zaktywizować płynność, Asseco Poland przeprowadziło skup akcji własnych. Teraz spółka zamierza sprzedać je inwestorom – a w szczególności inwestorom zagranicznym i mniejszym funduszom inwestującym w spółki innowacyjne. Tacy inwestorzy mają właśnie dodać spółce płynności.

Wiceprezes Asseco Poland o usłudze e-Doręczenia

Artur Wiza wyjaśnił, że e-doręczenie to usługa, nad którą Asseco Poland pracowało od dłuższego czasu. Wiąże się ona z koncepcją paperless business.

E-Doręczenia to bowiem usługa, która polega na wysyłaniu listów poleconych w formie elektronicznej – a nie papierowej, na poczcie. Zdaniem Artura Wizy tej usługi brakuje w dzisiejszym świecie, gdzie informacja przepływa bardzo szybko.

Z tego powodu, Artur Wiza uważa, że e-Doręczenia będą cieszyć się dużą popularnością, dzięki czemu stworzy się zupełnie nowy rynek, który doprowadzi do znaczącego rozwoju efektywności firm – tak, jak to miało miejsce w przypadku e-recept czy e-zwolnień.

Artur Wiza o roli państwa na rynku kapitałowym

Artur Wiza jest zdania, że w ostatnich latach państwo zaczęło nieco inaczej zarządzać swoimi niektórymi spółkami. Dawniej podmioty te słabo się rozwijały.

Gdy jednak zaczęli nimi zarządzać uzdolnieni, posiadający odpowiednie kwalifikacje menedżerowie, spółki Skarbu Państwa potrafiły mocno się rozwinąć – tak, jak to miało miejsce w przypadku PKO Bank Polskiego. Oznacza to, że kwestia bycia właścicielem jest znacznie mniej istotna niż to, kto daną spółką realnie zarządza.

Jeśli jednak dochodzi do obsadzania osób na stanowiskach zarządzających w spółkach Skarbu Państwa po znajomości, to oczywistym jest, że spółki te będą notować słabsze wyniki, niż gdyby były one spółkami prywatnymi.

Artur Wiza o klubie Asseco Resovia Rzeszów

Artur Wiza stwierdził, że sport jest nieprzewidywalny i zawsze liczy na to, że każdy sezon będzie najlepszy.

Jednocześnie Artur Wiza jest jednak zadowolony, gdyż “działania, które zostały w klubie wprowadzone, przyniosły już pewne efekty, prezes Asseco Resovii Rzeszów postawił na tworzenie i po gorszych latach Resovia zaczyna walczyć o lepsze pozycje”.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Sfinks omawia rok 2023 - Sylwester Cacek, Prezes Zarządu

Prezentacja wyników Sfinks Polska, Sylwester Cacek – Prezes Zarządu

0
Sylwester Cacek, Prezes Zarządu Sfinks Polska ocenia i podsumowuje miniony rok, a także omawia strategię na kolejne lata i segment sprzedaży dań gotowych. Jaka...
7Levels

Wirtualna rzeczywistość to przyszłość. 7Levels S.A. wchodzi na rynek VR

0
Krzysztof Król, Wiceprezes Zarządu 7Levels S.A., w rozmowie z Markiem Klapą, redaktorem Telewizji Biznesowej, omawia tytuły opracowywane aktualnie przez studio i najnowsze plany wydawnicze,...