APS Energia i AC Autogaz – analiza fundamentalna spółek z GPW

Konrad Książak, bloger i ekspert od inwestowania, w swoim cotygodniowym programie na antenie Telewizji Biznesowej, analizuje dwie spółki, które mają pewne problemy w związku z agresją Rosji na Ukrainę – APS Energia i AC Autogaz. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Analiza fundamentalna spółki APS Energia

APS Energia to producent systemów zasilania dla energetyki. Co istotne, to jedna z nielicznych polskich spółek działających również w segmencie energetyki jądrowej – i to już od ponad 10 lat.

Konrad Książak zwrócił również uwagę, że APS Energia coraz mocniej się dywersyfikuje. Spółka weszła już nawet na tajwański rynek trakcyjny, dostarcza też systemy zasilania w Uzbekistanie.

Istotnym problemem jest zaś fakt, że APS Energia nadal udziela wsparcia dla nieprzerwanej działalności elektrowni atomowych w Rosji. W ostatnich latach spółka generowała w tym kraju aż 40% przychodów i jej plany, przed wybuchem wojny na Ukrainie, nastawione były na dalszy rozwój działalności na rosyjskim rynku.

APS Energia zaznaczyła jednak, iż żadnych dalszych kontraktów w Rosji nie będzie podpisywała, rozszerzanie działalności w tym kraju nie wchodzi już w grę. Warto też dodać, że Polski Fundusz Rozwoju określił, iż APS Energia nie spełniła warunków regulaminowego udziału w programie, dlatego wysłał do spółki wniosek o zwrot 2,5 miliona złotych, przydzielone jej w ramach subwencji.

APS Energia oczywiście uznała żądanie zwrotu za bezpodstawne, więc spór ten będzie się jeszcze toczyć. Konrad Książak zaznaczył także, że spółka cechuje się bardzo niską płynnością. Co więcej, jej kurs akcji w ostatnich latach utrzymuje się praktycznie na tym samym poziomie.

Konrad Książak o wynikach finansowych spółki APS Energia

Z kolei wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2024 roku również nie były zbyt obiecujące – APS Energia zanotowała stratę netto na poziomie niemal 7 milionów złotych, przychody zaś wzrosły rok do roku o 10%. Warto przy tym zwrócić uwagę, że jej koszty sprzedanych produktów wzrosły aż o 4 miliony w ujęciu rocznym.

Według spółki, negatywny wpływ na jej wynik finansowy, miały przede wszystkim kierunki geograficzne sprzedaży, spadek udziału przychodów z wysokomarżowego rynku rosyjskiego, dynamika zmian kosztów materiałów i wyższy udział produktów odznaczających się niższą marżą.

APS Energia liczy jednak, że kolejne kwartały okażą się lepsze, ponieważ transformacja energetyczna postępuje – zwłaszcza w Polsce. Celem spółki w najbliższych miesiącach jest zwiększenie marż i optymalizacja kosztów.

Prognozy dla spółki APS Energia

Konrad Książak uważa, że “APS Energia nie znajduje się obecnie w dobrej sytuacji. Jej rentowność, przez ograniczanie działalności na rynku rosyjskim, spada. Ponadto, osłabienie się rubla, może dodatkowo negatywnie wpływać na jej wyniki finansowe”.

Z drugiej strony, dywersyfikowanie przez APS Energia działalności powinno mieć pozytywny wpływ na jej przychody i stabilność w przyszłości. Mimo wszystko Konrad Książek zaleca przy tej spółce postawić duży znak zapytania.

Analiza fundamentalna spółki AC Autogaz

AC Autogaz to spółka generująca przychody z instalacji LPG oraz haków holowniczych i zestawów do ich montażu. Jej akcje znajdują się obecnie w trendzie wzrostowym i cechują się dużą zmiennością. W tej chwili ich kurs zbliża się do 30 złotych.

Warto też podkreślić, że AC Autogaz to spółka dywidendowa, której przychody oraz zaś zyski zachowują się stabilnie. Aktualnie spółka cały czas zyskuje na tym, że autogaz jest stosunkowo tani. Rynek jest więc dosyć duży, zwłaszcza że AC Autogaz największe przychody generuje poza Polską.

Konrad Książak zwrócił jednak uwagę, że od grudnia 2024 roku zacznie faktycznie obowiązywać embargo na import LPG z Rosji. Do końca października 2023 roku import LPG z tego kraju stanowił zaś aż 48% całego wolumenu sprowadzanego do Polski.

Oznacza to, że w 2025 roku Polska będzie musiała znaleźć zastępstwo dla około 1 miliona ton gazu płynnego, który był sprowadzany z Rosji. Co gorsza, polskie porty nie są w stanie przyjąć więcej LPG niż obecnie. W efekcie, zdaniem Konrada Książaka, cena autogazu podskoczy.

Z tego powodu, ekspert “zaleca ostrożność do aspektu opłacalności LPG w 2025 roku. Gdy okaże się bowiem, że ceny autogazu będą rosły, coraz więcej osób będzie rezygnować z montażu instalacji LPG w swoim samochodzie, co mocno uderzy w AC Autogaz. Do spółki lepiej więc podchodzić z dystansem, ponieważ można się obawiać o jej przyszłość”.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Debata - inwestor indywidualny się nie liczy. Serio?

Debata: Inwestor indywidualny się nie liczy?

0
W ramach Dnia Inwestora Indywidualnego, który odbył się podczas konferencji Invest Cuffs 2024 odbyła się debata ekspercka pod tytułem: “Inwestor indywidualny się nie liczy....
Sprzedaż mieszkania z zameldowaną osobą

Masz zameldowanego lokatora na nieruchomości, którą chcesz sprzedać? Uważaj!

0
W nowym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu “Kawa z Agentem” Amanda Postolska - założycielka i CEO RS Estate, wyjaśnia jak sprzedać mieszkanie,...