Apetyt na ryzyko doprowadzi do niestrawności? – Kompas Kuczyńskiego

„Kompas Kuczyńskiego” to emitowany na antenie Telewizji Biznesowej program, w którym Michał Kryński rozmawia z Piotrem Kuczyńskim, znanym analitykiem rynków finansowych, na temat globalnej ekonomii, finansów oraz geopolityki.

W najnowszym odcinku Piotr Kuczyński zwraca uwagę, że rynki finansowe ekscytują się nieco niższą inflacją CPI w USA i starają się nie dostrzegać serii bardzo słabych danych makro, co nie jest zdrową sytuacją. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Piotr Kuczyński o aktualnym zachowaniu giełd

Piotr Kuczyński uważa, że “zachowanie giełd jest w tej chwili aberracyjne, ponieważ dane makroekonomiczne płynące z gospodarki amerykańskiej są w ostatnim czasie gorsze od oczekiwań. Mowa tu między innymi o danych o sprzedaży, o produkcji przemysłowej oraz o nastrojach konsumentów. Oczekiwania inflacyjne natomiast wzrosły”.

Oznacza to, że wysokie stopy procentowe w końcu uderzyły w amerykańską gospodarkę. Analitycy jednak ignorują te dane i konsekwentnie podnoszą prognozy zysków spółek amerykańskich na drugi kwartał bieżącego roku.

Jednocześnie, apetyt na ryzyko w Stanach Zjednoczonych rośnie, ponieważ Rezerwa Federalna USA w drugiej połowie września prawdopodobnie obniży stopy procentowe. Efekty tej obniżki zobaczymy jednak najwcześniej za 1,5 roku – w tym okresie zaś amerykańska gospodarka będzie słabła.

Czego możemy spodziewać się po Wall Street w dalszej części 2024 roku?

Piotr Kuczyński oznajmił, że “w tej chwili nie widać chęci do wygenerowania solidnej korekty. Realizacja zysków w najbliższych tygodniach zdecydowanie powinna się jednak pojawić. W ujęciu wielomiesięcznym nic nie zapowiada jednak odwrócenia trendu czy nawet głębokiej korekty”.

Piotr Kuczyński o akcjach spółek GameStop i AMC

Piotr Kuczyński zaznaczył, że “wzrosty akcji spółek GameStop i AMC oraz zwyżka kursu Bitcoina pokazują po prostu, że po obniżce inflacji powrócił silny apetyt na ryzyko. Nie ma jednak do tego żadnych przesłanek fundamentalnych”.

Piotr Kuczyński o inflacji w Polsce

Inflacja w kwietniu wyniosła w Polsce 2,4% w ujęciu rocznym, co należy uznać za zadowalający wynik – zwłaszcza w kontekście powrotu podatku VAT na żywność do pierwotnej stawki.

Zdaniem Piotra Kuczyńskiego duży w tym udział ma jednak wojna dyskontów. W kolejnych miesiącach inflacja powinna więc przyspieszać – zwłaszcza od lipca, kiedy dojdzie do częściowego odblokowania cen energii i gazu. W efekcie, Piotr Kuczyński spodziewa się, że na koniec roku wskaźnik CPI w Polsce może dojść do poziomu 5%.

Kiedy możemy spodziewać się obniżki stóp procentowych NBP?

Według Piotra Kuczyńskiego “do obniżek stóp procentowych w Polsce prawdopodobnie doczekamy się dopiero w przyszłym roku, kiedy inflacja już na dobre zagości w celu inflacyjnym”.

Prognoza dla indeksu WIG-Banki

Piotr Kuczyński wskazał, że indeks WIG-Banki wygląda obecnie zdecydowanie korekcyjnie. Spadek i dzienne zamknięcie jego kursu poniżej 13 000 punktów sprawi zaś, że na jego wykresie powstanie formacja podwójnego szczytu. Formacja ta może martwić, gdyż zwiastuje ona spadek indeksu WIG-Banki o kolejne 1000 punktów.

Prognoza dla indeksu WIG20

Piotr Kuczyński zwrócił uwagę, że “indeks WIG20 konsekwentnie odbija się kanału trendu wzrostowego. Utrzymywanie tego kanału oznacza natomiast, że korekta będzie trwała – w grę wchodzi nawet zejście do okolic 2450 punktów”.

Prognoza dla polskiego rynku obligacji

Piotr Kuczyński oznajmił, że “polski fundusz obligacji powinien zaoferować stopę zwrotu w wysokości 7-8% w ciągu 12 miesięcy. Amerykańskie fundusze obligacji raczej nie zapewnią zaś takich zysków”.

Zobacz więcej

Polecamy

Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Debata - inwestor indywidualny się nie liczy. Serio?

Debata: Inwestor indywidualny się nie liczy?

0
W ramach Dnia Inwestora Indywidualnego, który odbył się podczas konferencji Invest Cuffs 2024 odbyła się debata ekspercka pod tytułem: “Inwestor indywidualny się nie liczy....
Sprzedaż mieszkania z zameldowaną osobą

Masz zameldowanego lokatora na nieruchomości, którą chcesz sprzedać? Uważaj!

0
W nowym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu “Kawa z Agentem” Amanda Postolska - założycielka i CEO RS Estate, wyjaśnia jak sprzedać mieszkanie,...