Analitycy wiedzą, kiedy skończy się rynek byka?!

W najnowszym odcinku emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej programu “Artyści Rynków” dziennikarz ekonomiczny Jacek Brzeski oraz jego goście: Maciej Leściorz – Dyrektor ds. Sprzedaży i Edukacji w CMC Markets i Łukasz Wardyn – dyrektor na Europę Wschodnią w CMC Markets przyglądają się aktualnej sytuacji na rynkach finansowych:

Analiza indeksu Russell 2000

Łukasz Wardyn uważa, że “bez bardzo agresywnej hossy na mniejszych spółkach trudno będzie ogłosić koniec trendu wzrostowego na Wall Street. Indeks Russell 2000 cały czas jest zaś z tyłu, możemy na nim zaobserwować lekki korekcyjny trend spadkowy”.

Zdaniem Łukasza Wardyna “kluczowe dla pojawienia się wzrostów na indeksie Russell 2000 będą obniżki stóp procentowych. Im więcej inwestorów będzie uważało, iż już niebawem one się pojawią, tym mocniej spółki wchodzące w skład tego indeksu powinny zyskiwać”.

Analiza akcji spółek Big Tech

Maciej Leściorz stwierdził, że “hossa na Wall Street wydaje się nie mieć końca. Co więcej, doszliśmy do sytuacji, w której różnice pod względem kapitalizacji między trzema największymi gigantami – mowa tu o spółkach: NVIDIA, Microsoft i Apple – są minimalne”.

Maciej Leściorz zwrócił uwagę, że “nastawienie rynków do Big Techów mocno się zmieniło. Kiedyś te spółki charakteryzowały się podwyższonym ryzykiem. Dziś zaś mają one wręcz charakter defensywny, zapewniają poczucie bezpieczeństwa nawet w trudnej sytuacji gospodarczej”.

Zdaniem analityka, hossę na akcjach Big Techów nadal napędza trend sztucznej inteligencji i związane z nim oczekiwania.

Analiza spółki Trump Media

Łukasz Wardyn zaznaczył, że “Trump Media to spółka typowo spekulacyjna. Liczba użytkowników tych mediów społecznościowych jest bowiem naprawdę niska. Mimo wszystko, do czasu wyborów prezydenckich inwestorzy mogą się wstrzymywać z wyprzedażą akcji tej spółki. Po wyborach powinno być jednak znacznie gorzej”.

Analiza spółek Broadcom i Qualcomm

Maciej Leściorz podkreślił, że “produkująca półprzewodniki firma Broadcom idzie drogą spółki NVIDIA i również po skokowym wzroście popytu zapowiedziała split akcji 10:1. Broadcom ma więc ostatnio wyjątkowo dobry czas, a na dodatek akcjami tej firmy masowo zaczęli interesować się już inwestorzy indywidualni”.

Z kolei Qualcomm, zdaniem Macieja Leściorza, “powinien skorzystać na ostatnich działaniach Apple. Istnieje bowiem szansa, że konkurencja na rynku urządzeń mobilnych w odniesieniu do AI się zwiększy. Istnieje więc potencjał do dalszych ruchów w górę akcji Qualcom, gdyż firma ta jest producentem chipów do urządzeń mobilnych”.

Maciej Leściorz ostrzegł jednak, że “Broadcom i Qualcomm to spółki o bardzo wysokim poziomie wskaźnika ceny do zysku. Istnieje więc szansa, że inwestorzy instytucjonalni zaczną się zastanawiać czy nie powinni szukać tańszych firm – zwłaszcza, że te dwie spółki nie należą do grona bezpiecznych, rozwiniętych Big Techów”.

Co gorsza, Broadcom i Qualcomm muszą mierzyć się z dużą konkurencją na rynku chipów, co rodzi pewne zagrożenia.

Analiza indeksów WIG20 i WIG

Łukasz Wardyn zauważył, że “w ostatnich dniach dochodzi zarówno odbicia na indeksie WIG20, jak i umacniania się polskiego złotego. Atmosfera, jeśli chodzi o ryzykowne aktywa, jeszcze nie wróciła jednak do tej, która była na szczycie, co oznacza, że cały czas znajdujemy się w korekcie”.

Łukasz Wardyn oznajmił jednak, iż najistotniejszy jest fakt, że do obecnego odbicia doszło na kluczowym poziomie wsparcia – daje to bowiem duże powody do optymizmu w ujęciu długoterminowym.

Analityk zaznaczył, że “choć korekta trwa już długo, to jest ona naprawdę płytka. Sytuacja inwestorów długoterminowych wciąż jest komfortowa. Ponadto, z technicznego punktu widzenia, kluczowym oporem na WIG20 jest zaś strefa 2500-2650 punktów. Wybicie tej bariery mogłoby sprawić, że zobaczymy dynamiczne wzrosty”.

Co więcej, zdaniem Łukasza Wardyna “również na indeksie WIG cały czas panuje hossa. Strach oczywiście się pojawia, ale jeżeli spojrzymy, jakie wyniki spółki podawały i jakie mają wyceny, trend wzrostowy jest usprawiedliwiony, zwłaszcza że popyt cały czas jest generowany głównie przez inwestorów zagranicznych”.

Analiza indeksów WIG-Gry i WIG.GAMES5

Maciej Leściorz podkreślił, że w indeksach WIG-Gry i WIG.GAMES5 ponad 75% udziału mają łącznie dwie spółki – CD Projekt i 11bit studios. W perspektywie ostatnich dwóch miesięcy na tych indeksach mamy do czynienia z trendem bocznym.

Indeksy te znajdują się dziś jednak aż o 50% niżej od swoich szczytów z 2020 roku, co sprawia, że GameDev jest dziś jedną z najsłabszych branż na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Analiza spółki CD Projekt

Akcje spółki CD Projekt poruszają się obecnie w przedziale między 130 a 140 złotych za akcję. Zdaniem Macieja Leściorza “wybicie górnej bariery dałoby potencjał kontynuacji ruchu wzrostowego, przynajmniej do poziomu 150 złotych”.

Analiza spółki 11bit studios

11bit studios ma przed sobą dwie duże premiery. Pierwsza z nich – “Frostpunk 2”, będzie miała miejsce już 25 lipca. W kolejnym kwartale zadebiutuje zaś “The Alters”. Tytuł ten jest przez wielu przedstawicieli branży wskazywany jako potencjalny hit bieżącego roku.

Maciej Leściorz zaznaczył przy tym, że “w 2024 roku zapowiedzianych jest znacznie mniej premier niż w 2023, dlatego istnieje duża szansa, iż przez mniejszą konkurencję sukces tych dwóch produkcji 11bit studios zostanie jeszcze bardziej pozytywnie odebrany, niż miałoby to miejsce rok temu”.

Analiza indeksu WIG-Banki

Łukasz Wardyn stwierdził, że “spadki na indeksie WIG-Banki absolutnie nie wywołały bessy. Co więcej, biorąc pod uwagę, jak mocne były wzrosty, to spadek ten był marginalny. Mało tego, apetytów do sprzedaży już nie ma. W grę wchodzi więc jedynie budowanie rozległego trendu horyzontalnego jako akumulacji akcji przed kolejnym wzrostem”.

Łukasz Wardyn oświadczył przy tym, że “w ujęciu długoterminowym wygrywają zaś byki. zwłaszcza że sytuacja fundamentalna im sprzyja – perspektywy na wzrost gospodarczy są bowiem bardzo dobre, przez co zwiększy się popyt na kredyty, zarówno te zaciągane przez podmioty gospodarcze, jak i konsumentów”.

Analityk zwrócił również uwagę, że “ekonomiści spodziewają się utrzymywania przez dłuższy czas – przynajmniej jeszcze przez kolejne dwanaście miesięcy – stóp procentowych bez zmian”.

Łukasz Wardyn wskazał ponadto, iż “oszczędności Polaków rosną, co sprawia, że zysk odsetkowy banków będzie się powiększał, ponieważ ich oferty lokat dla klientów indywidualnych są coraz słabsze”.

W efekcie, zdaniem analityka, “w ujęciu długoterminowym banki mają więcej argumentów za wzrostami – a nawet za osiągnięciem nowych historycznych szczytów niż za kontynuacją trendu horyzontalnego. Mocniejsza kontynuacja korekty spadkowej została już bowiem wymazana”.

Analiza rynku złota

Maciej Leściorz oznajmił, że “na rynku złota w tym momencie obserwujemy fazę konsolidacji pomiędzy poziomami 2300 a 2330, z chęcią trwałego wybicia ponad jej górne ograniczenie. Nadzieje na dwie obniżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych w tym roku – w styczniu i grudniu – powinny sprzyjać temu metalowi szlachetnemu”.

Warto też zauważyć, że banki centralne wciąż kontynuują masowe zakupy złota w celu zwiększania swoich rezerw, co także wspiera popyt na ten kruszec.

Analiza rynku srebra

Na rynku srebra po raz kolejny przełamany został istotny poziom 30 dolarów za uncję. Według Macieja Leściorza “jeżeli poziom ten zostanie trwale pokonany, może nas czekać ruch w górę do okolic 35 USD. Najbliższe dwie sesje powinny zatem okazać się kluczowe”.

Zobacz więcej

Polecamy

Telewizja Biznesowa - AI

Polski biznes w erze AI: jak sztuczna inteligencja stymuluje innowacje?

0
W najnowszym odcinku programu "Biznes Focus" emitowanego na antenie Telewizji Biznesowej, Cezary Andrzejczyk i Piotr Frankowski omawiali rozwój sztucznej inteligencji (AI) w biznesie. Od...
Na czym polega biznes WP?

Na czym polega biznes WP? Jacek Świderski – Prezes Zarządu

0
Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding SA, opowiada o najważniejszych liniach biznesowych, a także rozwoju Grupy Kapitałowej Wirtualna Polska Holding w kolejnych latach....
Debata - inwestor indywidualny się nie liczy. Serio?

Debata: Inwestor indywidualny się nie liczy?

0
W ramach Dnia Inwestora Indywidualnego, który odbył się podczas konferencji Invest Cuffs 2024 odbyła się debata ekspercka pod tytułem: “Inwestor indywidualny się nie liczy....