Emitowany na antenie Telewizji Biznesowej program „Rynki na papierze” to cotygodniowy przegląd prasy papierowej. Prowadzący Ludwik Sobolewski oraz Jan Szpetulski-Łazarowicz przedstawiają najciekawsze i najważniejsze bieżące informacje ze świata biznesu i finansów.
W najnowszym odcinku programu omówione zostały między innymi takie kwestie, jak Europejski Kongres Finansowy w Sopocie, liczba kobiet w zarządach giełdowych spółek, rosnąca popularność chińskich platform Temu i Shein czy sytuacja w sektorze IT w Polsce. Oto, czego się dowiedzieliśmy:
W którą stronę zmierzają rynki finansowe?
Z Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie można wywnioskować, że finansowanie gospodarki w Polsce jest wyraźnie przeważone w stronę banków, a rynek kapitałowy odgrywa w tym minimalną rolę. Banki jednak nie wywiązują się należycie ze swojej roli, gdyż cały czas mamy przewagę wartości depozytów nad wartością udzielanych kredytów.
W praktyce przedsiębiorstwa mają obniżoną skłonność do inwestowania, a banki – obniżoną skłonność do udzielania kredytów, ponieważ mogą zarobić podobnie i bez ryzyka na lokatach w Narodowym Banku Polskim, co jest swego rodzaju aberracją.
Giełdowe spółki czeka rewolucja kadrowa!
Tylko 16% stanowisk w organach władz firm notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie stanowią kobiety. Wśród prezesów spółek giełdowych ten odsetek jest jeszcze mniejszy – wynosi zaledwie 5%. Według ekspertów, zmiana tego trendu to tylko kwestia czasu.
W Teksasie powstaje nowa giełda akcji – co zmieni się na amerykańskim rynku finansowym?
Przedstawiciele Citadel Securities i BlackRock ogłosili, że w Teksasie ma powstać giełda przeznaczona stricte dla przedsiębiorców – bez nadmiaru regulacji, z którymi mamy do czynienia na Wall Street.
Omówienie rozmowy Sławomira Sikory z Wojciechem Kwaśniakiem na Europejskim Kongresie Finansowym w Sopocie
Ludwik Sobolewski poinformował, iż z rozmowy byłego prezesa Banku Handlowego Sławomir Sikora, z Wojciechem Kwaśniakiem, byłym zastępcą przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego dowiedzieliśmy się, że od strony systemowej i wymiaru sprawiedliwości państwo polskie absolutnie nie działa, jak należy.
Temu i Shein zalewają Polskę chińskimi produktami – rząd bierze się za nich
Temu ma w Polsce już 14 milionów użytkowników, a Shein – 7 milionów. Pod względem liczby klientów w naszym kraju platformy te ustępują tylko Allegro. Co gorsza, coraz większa liczba Polaków boryka się z uzależnieniem od zakupów w tych chińskich e-commerce.
W efekcie, Minister Finansów Andrzej Domański zapowiedział już, że trzeba znaleźć sposób, by ograniczyć ekspansję tych chińskich marketplace’ów. Najprawdopodobniej zakupy w nich będą więc dodatkowo opodatkowane.
Co ciekawe, platforma Shein ma już wkrótce zadebiutować na londyńskiej giełdzie LSE. Kwestia ta budzi jednak duże kontrowersje.
Skończyło się eldorado w polskim sektorze IT
Z najnowszych raportów analitycznych wynika, że przez ostatnie dwa lata zmniejszyła się liczba stanowisk dostępnych w polskim sektorze IT. Jednocześnie zwiększyła się natomiast liczba osób aplikujących na dane stanowiska. Wynagrodzenia w tym okresie pozostały zaś na niezmienionym poziomie.
Sztuczna inteligencja już zabiera pracę informatykom w Polsce
Przedstawiciele firm software’owych w Polsce coraz śmielej zapowiadają, że przestaną zatrudniać nowych informatyków – a zwłaszcza programistów – gdyż algorytmy sztucznej inteligencji potrafią już wykonywać te same zadania, a koszt takiego rozwiązania jest znacznie niższy.
Eurowybory 2024 – Prawoskręt Europy? Nie w europarlamencie
Pomimo wyraźnego sukcesu prawicowych partii politycznych we Francji czy w Niemczech, to partie głównego nurtu utrzymały dotychczasową większość w Parlamencie Europejskim.