Zbigniew Rymarczyk, Wiceprezes Zarządu Comarch, w rozmowie z redaktorem naczelnym Telewizji Biznesowej, Tymoteuszem Nowakiem, podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego omawia tematy związane ze sztuczną inteligencją. Jak AI jest wykorzystywana w Comarchu? Przekonamy się poniżej:
Błędy AI z perspektywy Zbigniewa Rymarczyka
Zbigniew Rymarczyk oznajmił, że “sztuczna inteligencja oczywiście popełnia błędy, gdyż po prostu zachowuje się ona jak ludzie. Obecnie jesteśmy dopiero na początku rozwoju AI, lecz już nie ma żadnych wątpliwości, iż sztuczna inteligencja ma duży wpływ na gospodarkę, który w przyszłości tylko będzie się zwiększał”.
Wiceprezes firmy Comarch stwierdził ponadto, że “sztuczna inteligencja zmienia i unowocześnia praktycznie każdy aspekt naszego życia. Największą ewolucję AI wywołuje w obszarach, w których wydawało się, że człowiek będzie bardzo trudny do zastąpienia – czyli w kreowaniu różnych treści, zwłaszcza graficznych i tekstowych”.
Zbigniew Rymarczyk o stosowaniu AI przez Comarch
Zbigniew Rymarczyk oświadczył, że “Comarch zajmuje się sztuczną inteligencją już od wielu lat. Na ten moment spółka stosuje jednak AI do wąskich zakresów, co oznacza, że nie ma generalnej sztucznej inteligencji, lecz w swoim oprogramowaniu korzysta z różnych narzędzi AI”.
Zbigniew Rymarczyk wyjawił też, że “flagowym rozwiązaniem, nad którym obecnie pracuje Comarch, jest Chat ERP. Dzięki niemu sztuczna inteligencja ma stać się naturalnym interfejsem do komunikacji z oprogramowaniem firmy”.
Dzięki temu nie trzeba będzie znać konkretnych poleceń na pamięć, ani klikać w różnego rodzaju okienka – jedyne co trzeba będzie zrobić, to wydać Chatowi ERP polecenie i on sam je zrealizuje.
Ponadto, Comarch będzie pracował nad tym, aby Chat ERP sam się uczył powtarzalnych operacji, aby pomóc użytkownikom w codziennej, żmudnej, rutynowej pracy. Sztuczna inteligencja będzie po prostu obserwowała, jak użytkownik pracuje z oprogramowanie, a następnie będzie proponowała przeniesienie części z tych podstawowych zadań na nią.
Co więcej, Comarch pracuje nad zwiększeniem produktywności programistów i testerów za pomocą sztucznej inteligencji.
Redukcja stanowisk okiem wiceprezesa Comarchu
Zbigniew Rymarczyk zwrócił uwagę, że “powstają już pierwsze zawody, których nie byłoby, gdyby nie było sztucznej inteligencji. Jednym z takich zawodów jest Prompt Engineer. Niestety, znajdziemy też dużo obszarów, gdzie istnieje poważne ryzyko, że sztuczna inteligencja wyeliminuje człowieka na rynku pracy”.
Wiceprezes Comarchu zaznaczył przy tym, że “większość zawodów będzie po prostu zmieniona. Dzięki sztucznej inteligencji będziemy mogli pracować w sposób bardziej produktywny, kreatywny i innowacyjny”.