Agnieszka Belowska-Gosławska, Head of Compliance Office Nordea, omawia procesy wdrażania przełomowych technologii w biznesie. Dlaczego każdy z nas powinien być obecnie gotowy na zmiany? Jak powinniśmy podchodzić do technologii AI? Gdzie potrzebna, a gdzie zbędna jest automatyzacja? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy poniżej:
Czy wszystko co nas otacza musi być związane z AI?
Agnieszka Belowska-Gosławska stwierdziła, że “sztuczna inteligencja musi być wykorzystywana tam, gdzie po prostu jest potrzebna. Ludzkość ma bowiem tendencję do zachłyśnięcia się nowymi technologiami. Kupowanie technologii AI musi zatem się wiązać z celem biznesowym, gdyż jest to ciągła i długotrwała inwestycja”.
Zdaniem ekspertki każda firma musi więc najpierw się zastanowić jaki ma problem do rozwiązania oraz czego oczekuje od niej klient i dopiero po tych procesach powinna szukać technologii, która jest w stanie zaadresować to wyzwanie. W innym wypadku firma nie będzie wyznaczać trendów, tylko będzie iść za tłumem.
W których obszarach automatyzacja ma sens?
Agnieszka Belowska-Gosławska oznajmiła, że “automatyzacja dotyczy przede wszystkim obniżenia kosztów i zwiększenia produktywności. Firma powinna zatem szukać procesów i transakcji, gdzie pojawiają się duże wolumeny, dostęp do danych i prosta, zoptymalizowana struktura procesów”.
Wtedy można skutecznie wdrożyć automatyzację i zarazem wykorzystywać zatrudnionych pracowników do bardziej kreatywnych zadań.
Czy sztuczna inteligencja wyprze pracowników?
Agnieszka Belowska-Gosławska oświadczyła, że “wiele prac rzeczywiście zniknie, gdyż zastąpi je sztuczna inteligencja. Sami pracownicy będą jednak mogli wykonywać inne, ciekawsze, bardzo kreatywne zadania. Firmy muszą zatem edukować pracowników, aby zdobywali oni nowe kompetencje, wykorzystując przy tym nowe technologie”.
Czy rewolucja technologiczna idzie wolno?
Agnieszka Belowska-Gosławska zwróciła uwagę, że “Europa jest bardzo uregulowanym rynkiem, co spowalnia adaptację nowych technologii, co sprawia jednak, że jest ona wdrażana w sposób tak bezpieczny, jak tylko to możliwe”.
Jednocześnie Agnieszka Belowska-Gosławska uważa, że “trzeba w ramach firm mądrze inwestować i dawać ludziom przestrzeń do zabawy z nową technologią, aby eksplorowali oni, jak jej można użyć”.
Czy regulacje nadążają za technologią?
Agnieszka Belowska-Gosławska wskazała, że Europa powinna wypracować wspólne podejście, aby ochrona interesów lokalnych i globalnych nie zajmowała tak dużo czasu, gdyż obecnie nie nadąża ona za technologią. Należy zatem sprawniej zarządzać tym procesem, aby mógł być on szybciej przekładany na procedury operacyjne.
Agnieszka Belowska-Gosławska zauważyła przy tym, że do implementacji najnowszych regulacji – choćby z zakresu cyberbezpieczeństwa czy przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy – możemy wykorzystać samą nową technologię, zamiast zatrudniać setki osób, aby wdrażały te procedury – wystarczy napisać odpowiedni program.
Co AI przyniesie w tym roku?
Agnieszka Belowska-Gosławska oceniła, że sztuczna inteligencja będzie rozwijać się coraz szybciej, dlatego firmy muszą być gotowe na zmiany. Co więcej, to na samych pracownikach teraz ciąży odpowiedzialność, aby się przekwalifikować i znaleźć dla siebie nową niszę.