30 lat w biznesie: jak przetrwać, rozwijać się i nie oszaleć?

IV edycja Akademii Inwestora, która odbędzie się 30 maja 2025 roku w Renaissance Warsaw Airport Hotel, to wydarzenie stworzone pod patronatem Business Centre Club z myślą o inwestorach, którzy szukają konkretnej przestrzeni do wymiany doświadczeń, nawiązania kontaktów i podejmowania decyzji inwestycyjnych.

To wyjątkowa okazja, by poznać ciekawe projekty, zapoznać się z ich ofertami i podjąć decyzje o inwestycjach, które wiążą się z realnym ryzykiem, ale także z potencjalnym zyskiem.

W najnowszym wywiadzie redaktor Telewizji Biznesowej, Marek Klapa oraz Grzegorz Tomiak, Prezes Ogniochron S.A. rozmawiają o prowadzeniu biznesu w Polsce. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Czy takie wydarzenia, jak Akademia Inwestora są dziś potrzebne?

Grzegorz Tomiak jest przekonany, że Akademia Inwestora to bardzo przydatne przedsięwzięcie dla dobra gospodarki. Niewątpliwie aby mógł zaistnieć jakiś dobry biznes, to musi być pomysł, umiejętność prowadzenia danego przedsiębiorstwa i kapitał. Akademia Inwestora łączy te elementy.

Występują na niej zarówno autorzy ciekawych projektów, jak i inwestorzy, którzy mogą współuczestniczyć w finansowaniu tych pomysłów.

Jak dziś prowadzi się firmę?

Grzegorz Tomiak oświadczył, że “prowadzenie przedsięwzięcia biznesowego jest czymś bardzo skomplikowanym. Z jednej strony trzeba nauczyć się prowadzenia biznesu, czyli zdobyć wiedzę o rynku, popycie, podaży, kreowaniu produktów i sięganiu do klientów”.

Z drugiej strony, należy pamiętać, że firmy działają w ramach szerszego otoczenia, związanego z funkcjonowaniem państwa, instytucji i warunkami, które mamy do prowadzenia działalności gospodarczej. Warunki te są ograniczające, a także trudne, gdyż system prawny jest niejednoznaczny i generuje duże koszty.

Co gorsza, bardzo skomplikowany w naszym kraju jest również system podatkowy. Ustawy podatkowe składają się z kilkuset stron, a do tego dochodzą różne interpretacje prawne i orzeczenia. Wszystko to zaburza funkcjonowanie przedsiębiorstwa.

W efekcie, wszelkie działania w kierunku deregulacji są bardzo istotne. Już samo ograniczenie wielu barier natury biurokratycznej byłoby bardzo dobrym postępem – w szczególności mowa tutaj o skróceniu czasu oczekiwania na decyzje administracyjne.

Czy domniemanie niewinności podatnika to dobra zmiana w prawie?

Grzegorz Tomiak jest zdania, że “domniemanie niewinności podatnika zdecydowanie powinno funkcjonować w polskim prawie, gdyż 99% przedsiębiorców to ludzie uczciwi, którzy chcą się stosować do przepisów. Pomyłki w podatkach nie wynikają więc raczej ze złej woli, ale z powodu zagmatwania prawa”.

Czy w 3 dekadach funkcjonowania Ogniochronu były jakieś kluczowe punkty dla funkcjonowania spółki?

Grzegorz Tomiak stwierdził, że “historia Ogniochronu jest piękną historią firmy opartej na polskim kapitale, która rozwijała się bardzo dynamicznie w sposób organiczny, za pomocą systematycznej pracy”.

Za pierwszy punkt zwrotny, w pierwszych dekadach funkcjonowania Ogniochronu, odpowiadała determinacja. Kadra menedżerska i pracownicy byli wtedy bardzo zaangażowani, aby realizować założone cele.

Drugim punktem zwrotnym był koniec ubiegłego wieku, kiedy to Ogniochron zainwestował w konkurencyjną firmę państwową – Katowickie Zakłady Wyrobów Metalowych. W efekcie, doszło do fuzji, co przyniosło bardzo dobry rezultat, spowodowało mocny wzrost spółki.

Trzecim punktem zwrotnym było wejście Polski do Unii Europejskiej. Firmie otworzyły się wtedy szeroko wrota do handlu i współpracy z innymi krajami. Ogniochron zaczął więc coraz mocniej iść z ekspansją na eksport. Dziś już za 50% sprzedaży spółki odpowiada rynek zagraniczny.

Ostatnim punktem zwrotnym był 2013 rok, w którym zmieniła się struktura w akcjonariacie Ogniochronu. Wtedy firma otworzyła się szerzej na ciekawe inspiracje i postanowiono, aby wybudować od zera nowy zakład. Ogniochron sięgnął wtedy po najnowocześniejsze technologie na świecie.

Zakład ten powstał w Andrychowie. W rezultacie Ogniochron stał się zupełnie innym przedsiębiorstwem, technologie te przyniosły bardzo gwałtowny wzrost sprzedaży.

Grzegorz Tomiak o konkurencji na rynku

Grzegorz Tomiak oświadczył, że “Ogniochron czuje oddech konkurencji z Chin, lecz dopóki jest on rynkowy (pozbawiony bezpośredniego wsparcia ze strony państwa chińskiego), to firma zawsze sobie z nim poradzi”.

Czy Grzegorz Tomiak pojawi się na IV edycji Akademii Inwestora?

Grzegorz Tomiak potwierdził, że pojawi się na IV edycji Akademii Inwestora. Będzie on na tym wydarzeniu członkiem jednego z paneli dyskusyjnych.

Zobacz więcej

Polecamy

Te spółki warto mieć w portfelu! Benefity dla akcjonariuszy - Marcin Tuszkiewicz

Zyskaj więcej dzięki akcjom tych spółek – benefity dla akcjonariuszy!

0
Na giełdzie można zarabiać na trzy sposoby - za pomocą zmiany ceny spółki, dzięki dywidendom oraz za pomocą benefitów dla akcjonariuszy! Ta trzecia forma...
Rynki w euforii. Jak to się skończy? - Inwestowanie (z) głową

Czy S&P 500 i Nasdaq 100 będą nadal rosnąć? Prognozy na 2025 rok

0
Inwestowanie (z) głową to emitowany na antenie Telewizji Biznesowej program, w którym poruszane są tematy różnych klas aktywów, funduszy inwestycyjnych i ich możliwości, podejścia...
Inwestycje w Ukrainie czy w Ukrainę? - Okiem EKSPERTA

Inwestowanie w Ukrainie – Okiem EKSPERTA

0
Jacek Chwedoruk, Dyrektor Zarządzający Rothschild & Co omawia szanse związane z inwestycjami u naszych wschodnich sąsiadów. Jak inwestować w Ukrainie? Co z ryzykiem, embargiem...
Telewizja Biznesowa Logo
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.